Loading...

5 sposobów na kreta.

na skuteczną walkę z kretami w ogrodzie.

5 sposobów na walkę z kretem

Jest wiele metod walki z kretem, jednak jedno jest pewne - w tej walce przegrany musi być tylko jeden kret.

Kret tak naprawdę nie jest szkodnikiem, ale szpecące ogród kretowiska, które są jego dziełem powodują, że zazwyczaj zależy nam na jak najszybszym pozbyciu się takiego towarzystwa. Walcząc z kretem powinniśmy mieć na uwadze, że zwierze to jest w Polsce pod ochroną i w związku z tym, nie możemy tak po prostu go zabijać. Tak radykalna metoda to ostateczność, pamiętajmy o tym by najpierw spróbować pozbyć się lokatora na drodze pokojowej. Przewagę daje nam także wiedza o tym małym zwierzątku, dzięki której wiemy, żejest wrażliwy na silne zapachy, dźwięki oraz wibracje.

Metody:

-mechaniczna

-fizyczna

-chemiczna

-naturalna

-domowa

Metoda mechaniczna:siatka przeciw kretom, głębokie podmurówki ogrodzenia.

Siatka przeciw kretom Decydując się na tą metodę walki, a w zasadzie lepiej użyć słowa profilaktyki zabezpieczającej przed kretem najlepiej uwzględnić ją już na etapie zakładania ogrodu. Obecnie w ofercie wielu producentów znajdują się specjalne siatki przeciw kretom, które należy ułożyć w ogrodzie pod trawnikiem na głębokości ok. 10 cm. Tak zainstalowana siatka będzie stanowiła dla kreta barierę nie do przejścia. Głębokość położenia siatki ma tutaj ogromne znaczenie, siatka umieszczona za płytko może zostać uszkodzona mechanicznie podczas np. aeracji. Natomiast położenie jej za głęboko może spowodować, że gdy jakimś cudem kretom uda się dostać do naszego ogrodu będą one doskonale czuły się w warstwie gleby ponad siatką.

Skuteczność działań mechanicznych zabezpieczających przed kretami zapewnia również głęboka podmurówka ogrodzenia.

Metoda fizyczna: ultradźwięki.

W ofercie rynkowej znajdują się gotowe produkty emitujące drażniące krety fale dźwiękowe, które jednocześnie nie są słyszalne przez ludzi. Gama sprzętowa jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na upodobania co do formy, kształtu i koloru. Metoda ta z pewnością spodoba się również osobom z zamiłowaniem do majsterkowania. Zapewne każdy z nas spotkał się z wynalazkami typu: puszki umieszczone na palikach wbitych w ziemię, czy też butelki zakopane w ziemi szyjkami do góry. Do tego wszystkiego wystarczy niewielki podmuch wiatru i system już zaczyna działać.

Metody chemiczne walki z kretemMetoda chemiczna:granulaty, świece dymne.

W tej metodzie wykorzystuje się najczęściej trujące przynęty, które są atrakcyjne smakowo dla kretów. Wystarczy wsypać odpowiednią porcję preparatu do tuneli i problem sam się rozwiąże. Można też skorzystać z preparatów dymnych, są równie skuteczne. Problemem jest fakt, iż preparaty te działają też na nornice i inne gryzonie.

Metoda naturalna: selektywne nasadzenia roślin

Praktyka pokazuje, że kret nie lubi terenów porośniętych pewnymi gatunkami roślin. Do grupy takich roślin zaliczają się gatunki wydzielające silną woń nieprzyjemną dla kretów. Najczęściej polecanymi i sprawdzonymi gatunkami są: aksamitka, bazylia, czosnek, żywotnik, czarny bez. Nasadzenie tych roślin w ogrodzie powinno skutecznie odstraszyć krety przed zasiedleniem naszego ogrodu. Szeroki wachlarz gatunkowy roślin odstraszających krety pozwala nam na całkiem sporą swobodę, gdyż część z nich można z powodzeniem zasadzić w granicach działki inne natomiast bezpośrednio w rabatach roślinnych. Ta metodę warto również rozważyć na etapie projektowania ogrodów, najlepiej rozpytując sąsiadów czy w okolicy jest problem z kretami.

pułapka na krety Metoda domowa: wonne substancje, odłowienie kreta.

Domowe sposoby walki z kretami wykorzystują jego wrażliwość na zapachy, bo co jak co, ale węch kret ma znakomity. Wiedząc o tym nie pozostaje nam nic innego jak podłożenie w tunelach kreta gałązek mięty, roztartych ząbków czosnku bądź skórek z cytryny.Inną domową metodą walki z kretem jest z pewnością coś co spodoba się każdemu miłośnikowi polowań i survivalu, gdyż polega na odłowieniu kreta za pomocą odpowiednich pułapek. Można wykorzystać gotowe produkty dostępne w ogólnej sprzedaży np. rurki, które otwierają się tylko do wewnątrz. Po schwytaniu nie pozostaje nam już nic innego jak tylko przenieść kreta w inne miejsce z dala od naszego ogrodu.

Podsumowanie:

Każda z wyżej wymienionych metod cechuje się inną skutecznością i tak naprawdę nie ma metody lepszej lub gorszej. Jeśli chcemy odpowiednio chronić nasz trawnik nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z jednej z powyższych lub połączenie kilku metod na raz. W każdym razie życzymy powodzenia.

Tagi : walka z kretem, sposoby na kreta, kret w ogrodzie